Mentalność więźnia na kartach książki. Recenzja ,,Skazanych na Shawshank".

13:15

Książka-legenda. Słynny na cały świat bestseller docenionego pisarza. Kolejna mistrzowska powieść króla horrorów, Stephena Kinga. Bardzo obrazowa i do bólu prawdziwa. Miejscami bardzo gorzka. I chociaż nie jest to trzymający w napięciu horror, to nie można się od niej uwolnić.

Zacznę od końca. Od oceny. ,,Skazanych na Shawshank" trudno ocenić zgodnie z kryteriami, według których opiniuje się inne dzieło literackie. Nie można o tej książce powiedzieć tylko, że jest: ,,Dobra" albo że jest: ,,Zła''. Nie można nawet stwierdzić, iż jest: ,,Wspaniała''. W ogóle jakiekolwiek jednoznaczne stwierdzenie lub podsumowanie tej powieści nie wchodzi w rachubę, bo jest ona odzwierciedleniem życia. I to życia ciężkiego i brutalnego. Pełnego zła i bezwzględności, ale także przyjaźni i współczucia. Oceniając tę książkę, ocenia się prawione w niej życie, w którym nie brakuje bólu, utrapienia czy rozpaczy. Nie brakuje też okrucieństwa i upodlenia. Zdegradowania człowieka do istoty mniej ważnej i niższej. Do roli niewolnika. Co zatem można powiedzieć o ,,Skazanych na Shawshank''? Że jest książka niewątpliwie wyjątkowa.
Powieść jest pisana w narracji pierwszoosobowej człowieka, który siedzi w więzieniu za zabicie żony. Sam o sobie mówi, że jest osobą, u której wszystko można załatwić. To on, Rudy, wtajemnicza nas w realia więziennego życia. A nie są o bynajmniej szczegóły, o których słucha się z przyjemnością. Roztacza ciemną wizję nieznanego nam świata, w którym na pewno nie chcielibyśmy się znaleźć. Świata bez sprawiedliwości. Świata panów i niewolników. Brutalnego, ciemnego i złego świata ludzi, którzy są już na dnie i prawdopodobnie na tym dnie pozostaną aż do śmierci. Rudy przedstawia krajobraz bez nadziei. A mimo to, powieść czyta się z zapartym tchem i nie można się od nie oderwać.


To od Rudego dowiadujemy się w końcu o historii Andy'ego Dufresne, który odsiaduje karę w The Shank za zbrodnię, której nie popełnił. Przedstawia go nam jako prawnika z perspektywami na przyszłość, którego życie legło w gruzach przez jedno bezpodstawne oskarżenie. Opowiada o Andym jako człowieku innym od pozostałych więźniów, który nigdy nie dał się zwabić więziennej mentalności i do końca pozostał wolnym człowiekiem. Wierzył w to, że The Shank to tylko pewien etap. Może dlatego udało mu się stamtąd wydostać.
O czym są ,,Skazani na Shawshank"? O porzuceniu, rozpaczy, upodleniu, hipokryzji władzy, krzywdzie, niesprawiedliwości, okrucieństwie... O życiu i o człowieku. O tym, co można zrobić z człowieka, odbierając mu wszystko i to, do czego można go doprowadzić, dając mu władzę. To też historia wolności, której nie można wydrzeć siłą. Wolności, którą nosi w sobie każdy z nas.

You Might Also Like

2 komentarze

  1. moja ulubiona i moim zdaniem najlepsza książka Kinga

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Kinga,ale nie miałam jeszcze do przeczytania tej książki.Muszę koniecznie to nadrobić! :)
    http://olalive-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Za każdy, nawet najmniejszy, komentarz bardzo dziękuję. :)