LBA- kolejny odcinek

08:49


 Sama nie wiem, który to już raz podchodzę do LBA, nie potrafię sobie jednak przypomnieć, kiedy byłam nominowana po raz ostatni. Czyżby rzeczywiście osiem miesięcy temu? Nominacja cieszy za każdym razem (chyba że terminy gonią, blog zarasta krzaczorami, a ty przechodzisz załamanie nerwowe, bo zdajesz sobie sprawę, że w tym tygodniu z recenzji znowu nici- znam to z autopsji). Na szczęście nie jestem w tej sytuacji i ze spokojnym sercem odpowiem dziś na kolejny zestawik pytań, tym razem od Kasi (w blogsferze znanej jako Katherine Herondale).

 1.  Po jaki gatunek literacki najchętniej sięgasz?  
  Cóż, naprawdę trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Tak samo zresztą, jak na: "Jaka jest Twoja ulubiona powieść?". Książki, które czytam nie są wcale gatunkowo jednorodne (co można zauważyć, patrząc na spis moich blogowych recenzji). Myślę, że gatunki nie powinny ograniczać czytelnika i, że w każdej odmianie znajdziemy dzieła bardzo dobre czy też wybitne. Mogę za to z łatwością powiedzieć po jakie powieści sięgam NAJCZĘŚCIEJ. Są to przeważnie obyczajówki, lubię także książki z historycznym tłem, biografie. Ale to wcale nie znaczy, że pogardzę dobrym kryminałem, reportażem czy młodzieżówką. Na dalekiej drodze do "zaprzyjaźnienia" jestem za to z takimi gatunkami, jak New Adult czy Young Adult, ale wynika to chyba z ich nieznajomości.
  Stos Książek, Vintage Books, Książka, Książek, Stary
 2.  Czym kierujesz się przy wyborze książki - okładką, tytułem, opisem z tyłu, czy może jeszcze czymś innym?
  Wszystkim po trochu. Ciekawa, intrygująca okładka na pewno zachęca. Tak samo nieoczywisty tytuł. Potem odruchowo zerkam na tył i czytam opis (choć czasem łatwo się na nim przejechać), oczywiście zwracam uwagę także na zamieszczone tam rekomendacje pochodzące z poważanych, zagranicznych i polskich gazet oraz opinie znanych mi autorytetów. Zazwyczaj korzystam także z metody na chybił trafił. To znaczy otwieram powieść na przypadkowej stronie i po prostu czytam, próbuję, smakuję...
 3. Co uważasz za największe ograniczenie ludzi?
  Uważam, że największe ograniczenia ludzkość nakłada na siebie sama, posługując się stereotypami i nie będąc w stanie wyrwać się z określonego modelu myślenia. To my tworzymy swoje ograniczenia. To my budujemy ściany, mosty, bariery nie do przebycia... Dlatego cieszę się, że niektórzy ludzie są na tyle odważni, by je pokonywać.
 4.  Czy masz bohatera literackiego, który zainspirował Cię do jakiejś zmiany?
  Raczej nie przypominam sobie konkretnego, ale nie ulega wątpliwości, że książki, które czytamy, inspirują nas i motywują do działania. Oraz oczywiście podwyższają naszą świadomość pewnych spraw.
 5. Masz ulubioną książkową parę?
  Mistrz i Małgorzata. Zdecydowanie.
 6.  Wolisz trylogie i serie, czy powieści jednotomowe?
  Raczej jestem zwolenniczką powieści jednotomowych. Są "bezpieczne", ponieważ nie prowadzą do rozczarowań. Nie wiem dlaczego, ale kontynuacje zwykle są dużo słabsze od pierwszej części, a niektóre można nawet nazwać zupełnym niewypałem. Choć nie ukrywam, mam jedną serię, której pozostaję wierna mimo upływu lat- Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz. W tym przypadku jestem nawet w stanie znieść wszelkie niedoskonałości kolejnych kontynuacji.
 7. Czy wiesz już, co będziesz robić w przyszłości? Wiążesz ją w jakiś sposób z pisaniem/literaturą?Nie mam pojęcia, co mnie czeka w przyszłości. Literatura jako sposób na życie? Zobaczymy.Maszyna Do Pisania, Książka, Notatnik, Papieru, Piśmie
 8.  Jesteś w stanie czytać kilka książek jednocześnie, czy zaczynasz czytać kolejną po skończeniu pierwszej?
  Oczywiście, bardzo często czytam kilka książek naraz, choć niekiedy metoda ta okazuje się zgubna. Zwłaszcza kiedy tematy obu dzieł są do siebie zbliżone. Wtedy niezwykle łatwo pomieszać wątki.
 9. Nie przeszkadza Ci sięgnięcie po książkę po obejrzeniu jej ekranizacji? Często tak robisz?
  Jestem jedną z nielicznych osób, u których obejrzenie ekranizacji przed lekturą książki w niczym absolutnie nie przeszkadza. Miałam nawet sytuację, kiedy okazało się to niezwykle pomocne, ponieważ znając z filmu zarys fabuły nie zniechęciłam się po przeczytaniu pierwszych kart powieści ("Atlas chmur").
 10. Lubisz poezję? Masz ulubiony wiersz albo autora?Uwielbiam poezję. Wymienianie ulubionych utworów zajęłoby zdecydowanie za dużo miejsca, dlatego ograniczę się do kilku twórców. Szymborska, Poświatowska, Norwid, Herbert, Staff,  Różewicz... Róża, Książki, Poezja, Biały, Różowy, Przetargu
 11. Oglądasz jakieś seriale?Niestety, seriale raczej nie są dla mnie...

A teraz pora na moje pytania:

1. Jakie są Twoje czytelnicze plany na wakacje?
2. Jakie jest Twoje ostatnie literackie rozczarowanie?
3. Ebooki czy książki w wersji papierowej?
4. Gdybyś mogła wyjechać w miejsce akcji którejś ze swoich ulubionych książek, dokąd byś się wybrała?
5. Na jaką premierę filmową czekasz z niecierpliwością?
6. W przyszłości widzisz siebie jako...
7. Pięć marzeń, które bardzo, ale to bardzo chciałabyś spełnić.
8. Morze czy góry?
9. Co najbardziej lubisz w blogowaniu?
10. Jakie masz plany, marzenia, aspiracje związane z prowadzeniem bloga?
11. Czy przeczytałaś kiedyś książkę, która diametralnie zmieniła Twoje spojrzenie na pewne kwestie?

Nominuję:
http://mysli-zaczytanej.blogspot.com/
http://nieuleczalnyksiazkoholizm.blogspot.com/
http://bookocholic.blogspot.com/
http://booksofmeworld.blogspot.com/
http://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/




You Might Also Like

10 komentarze

 1. Dziękuję za odpowiedź na nominację i tak rozbudowane odpowiedzi - niesamowicie przyjemnie się je czytało. :) Stereotypy to doskonały przykład ludzkiego ograniczenia, ale jednocześnie smutne jest to, że prawie niemożliwe jest ich obalenie. W końcu mówi się, że towarzyszą nam od zawsze. Z resztą sama często zauważam u osób z mojego otoczenia takie skłonności do analizowania kogoś przez pryzmat stereotypów, nawet jeżeli robią z lekkim przymrużeniem oka. Mistrz i Małgorzata, naprawdę? W takim razie muszę nieco zaktualizować moją znajomość klasyków literatury, strasznie opornie mi to idzie. ;)
  Jeszcze raz dziękuję i życzę miłego dnia! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję. Odpowiadanie na Twoje pytania to była dla mnie świetna zabawa. :)
   Tak, tak, zdecydowanie MUSISZ sięgnąć po "Mistrza i Małgorzatę"

   Usuń
 2. Dziękuję za nominację! W najbliższym czasie postaram się na pytanka odpowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedziałam! I zapraszam: http://mysli-zaczytanej.blogspot.com/2016/06/liebster-blog-award.html !

   Usuń
 3. Ja również wolę powieści jednotomowe, chyba że trylogia jest wciągająca, to czytam całą serię. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za nominację :) Odpowiedzi na Twoje pytania już się pojawiły na moim blogu :) Sama też nie sięgam po jeden gatunek literacki, nie ma się co ograniczać :) Czytałam kilka dobrych trylogii czy cyklów, więc pewnie nie zdecydowałabym się tylko na powieści jednotomowe, ale zgadzam się, że niektóre wielotomowe powieści są strasznie naciągane i lepiej by było zakończyć na jednym tomie.

  OdpowiedzUsuń
 5. O tak! Również uwielbiałam Małgorzatę z Mistrzem łączyło ich coś niebywale intrygującego, znaczącego więcej niż życie i śmierć. Niesamowita książka jak najbardziej zasługuje na tak niesamowitych bohaterów :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Serdecznie dziękuję za nominację! Postaram się odpowiedzieć jeszcze w tym tyogdniu!

  OdpowiedzUsuń

Za każdy, nawet najmniejszy, komentarz bardzo dziękuję. :)